E-nform Sp. z o.o. to zespół osób, które w pełni popierają działalność sygnalistów (ang. whistleblowers) oraz są świadome nieprzychylności m.in. otoczenia prawnego, w którym funkcjonują. Dlatego też, oprócz stworzenia aplikacji do anonimowej komunikacji między pracodawcą i pracownikami, E-nform Sp. z o. o. aktywnie włącza się w przedsięwzięcia na rzecz propagowania whistleblowingu oraz ochrony sygnalistów, m.in. poprzez popieranie kampanii i ruchów społecznych organizowanych w tym zakresie.
Na szczególną uwagę zasługuje kampania społeczna WeMove.EU, a na gruncie polskim działalność Fundacji Batorego, czy aktywną działalność informacyjną firm, wśród których można wymienić m.in. warszawską kancelarię prawną DZP.
My także rozpoczynamy kampanię pn. ,,Sygnaliści. Chroń tych, którzy chronią Ciebie!''. W ramach niniejszego przedsięwzięcia zamierzamy prowadzić aktywne działania mające na celu przybliżenie problematyki whistleblowingu jak najszerszej grupie odbiorców, związanych w szczególności z podmiotami gospodarczymi oraz instytucjami publicznymi, a także zachęcenie ich do podejmowania w tym zakresie efektywnych działań. Zaczynamy od działalności informacyjnej, do której będziemy dołączali inne aktywności, o których na bieżąco będziemy informować na naszej stronie internetowej.
Wsparcie sygnalistów m.in. poprzez zapewnienie im ochrony prawnej, jak również bezpiecznych kanałów komunikacyjnych, to nie tylko przejaw racjonalnego i uczciwego działania, ale także coraz liczniejsze wymogi prawne, jak również standardy postępowania. Wśród nich można wymienić m.in.:
Natomiast na gruncie krajowym kwestie sygnalizowania nieprawidłowości regulują m.in.:
Problematyka nadużyć w firmach i instytucjach publicznych, a także zagadnienie whistleblowingu było i jest przedmiotem badań wielu instytucji, w tym znanych, międzynarodowych firm doradczych takich, jak PwC, EY, czy też KPMG.
Raport KPMG pt. ,,Profil korporacyjnego oszusta'' (edycja 2016) ujawnia, że:
Natomiast raport PwC pt. ,,Ciemna strona mocy, czyli kto i jak oszukuje polskie firmy. Badanie przestępczości gospodarczej 2016'', wskazuje między innymi, że:
Ponadto PwC w opracowaniu pt. Sygnalista po Polsku – dobre praktyki i rekomendacje wdrożeniowe zauważa, że:
Wartość sygnalistów dla organizacji potwierdzają wyniki badań międzynarodowego stowarzyszenia audytorów ACFE Global Fraud Study (2016), które pokazały, że anonimowe zgłoszenia, są najskuteczniejszym narzędziem ujawniania nieprawidłowości w firmach, pozostawiając daleko w tyle m.in. audyt wewnętrzny, nadzór kierownictwa, czy kontrolę księgową.
Warto również na zakończenie przytoczyć ustalenia firmy doradczej Willis Towers Watson, według której przedsiębiorstwa, które cieszą się zaufaniem pracowników, notują o 200% wyższe wyniki finansowe niż te, które do etyki nie przykładają szczególnej wagi.
Powyższe fakty wskazują jednoznacznie, że działalność sygnalistów jest bezcenna w walce z patologiami w firmach i instytucjach publicznych.