➡ „Wszystko ma swoją cenę. A informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie“. (Paulo Coelho)
➡ „Informacja i wiedza: oto dwie waluty, które nigdy nie wyjdą z mody.” (Neil Gaiman)
➡ „Lepiej mieć zero informacji, niż być zdezinformowanym, bo oznacza to informację ujemną, mniejszą od zera”. (Stanisław Lem)
➡ „Istniejemy we wszechświecie, w którym jest coraz więcej informacji, a coraz mniej sensu”. (Jean Baudrillard)
➡„Największym bogactwem jest to, co wiemy. Największym ryzykiem to, czego nie wiemy”. (Robert Kiyosaki)
Niniejsze cytaty, wybrane spośród wielu innych dotyczących tej materii, pokazują jak istotną rolę pełni informacja w naszym codziennym życiu. Obecnie informacja ma ogromne znaczenie niemalże na każdej płaszczyźnie życia społecznego, gospodarczego czy też politycznego. Do rosnącej roli informacji przyczynił się przede wszystkim postęp technologiczny (m.in. rozwój technologii telekomunikacyjnych oraz mediów elektronicznych), który poza usprawnieniem komunikacji i zwiększeniem dostępu do informacji, spowodował także dynamiczny wzrost nowych informacji, zarówno tych potrzebnych, jak i tych zupełnie zbędnych, a wręcz szkodliwych. Ten narastający chaos informacyjny utrudniający często skuteczne działanie różnego rodzaju organizacji przyczynił się do rozwoju systemów informacyjnych. Zostały one ukierunkowane na usprawnianie procesów podejmowania decyzji poprzez dostarczanie niezbędnych informacji na pożądanym przez odbiorcę poziomie jakościowym. Dbałość o jakość informacji stała się elementem strategii wielu przedsiębiorstw, które zauważyły w tym szansę m.in. na podniesienie poziomu swojego bezpieczeństwa, jak i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. W kontekście bezpiecznej i zgodnej m.in. z wymaganiami prawnymi działalności organizacji, umożliwiającej realizację jej celów strategicznych, istotną rolę powinien pełnić skuteczny system compliance, którego zakres i charakter wymaga profesjonalnego podejścia do przetwarzania informacji. Jednakże skuteczne przetwarzanie informacji w dzisiejszym chaosie informacyjnym to prawdziwa sztuka. Tak jak proces pozyskiwania cennych dla organizacji informacji wymaga często złożonych, profesjonalnych działań, tak i proces dalszego ich efektywnego przetwarzania to prawdziwe wyzwanie dla organizacji. Dlaczego? Ponieważ każdy element procesu informacyjnego jest narażony na różnego rodzaju aberracje, które mogą wpłynąć na końcowy proces decyzyjny.
👉 O aspektach skutecznego przetwarzania informacji w ramach systemu compliance na kolejnym webinarze E-nform będą rozmawiali eksperci bezpieczeństwa biznesu zajmujący się na co dzień pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji oraz prowadzeniem szkoleń w tym zakresie – Maciej Zygmunt, Tomasz Urbaniak i Rafał Hryniewicz.
Partnerzy wydarzenia: Praktycy Compliance Stowarzyszenie oraz Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej
