• e-nform
  • Czy jest obowiązek zgłaszania naruszeń?

Czy jest obowiązek zgłaszania naruszeń?

10 maja, 2024

news:

Czy jest obowiązek zgłaszania naruszeń?

👉 Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy masz obowiązek zgłaszania naruszeń, to w dzisiejszym odcinku #AkademiaEnformShorts odpowiemy na to pytanie.

📢 Obowiązek zgłaszania naruszeń, w tym przestępstw może mieć źródło nie tylko w wewnętrznych procedurach organizacji, umowach zawartych z pracodawcami, ale także w powszechnie obowiązujących przepisach prawa. Warto pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma obowiązek dbać o dobro zakładu pracy, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa organizacji i samego środowiska pracy pracownika. Kodeks karny wskazuje, o jakich najcięższych przestępstwach musimy powiadomić organy ścigania pod rygorem odpowiedzialności karnej. Natomiast Kodeks postępowania karnego nakłada na obywateli społeczny (bez sankcyjny) obowiązek zawiadomienia organów ścigania o większości przestępstw powszechnych, a na instytucje publiczne prawny (sankcyjny) obowiązek informowania o przestępstwach ściganych z urzędu.

💡 Warto jednak pamiętać, że bez względu na obowiązki prawne czy umowne, jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi. Dlatego zachęcamy do zaangażowania i współpracy w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości społecznej. To nasza wspólna odpowiedzialność, która wymaga naszej aktywnej postawy.

🎬 Oglądaj również na YouTube: https://www.youtube.com/shorts/FuQ8WmD1MTg

Wszystkie odcinki dostępne tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLt1TT_-BskyeL6r8tBDIzLKKuNg_1qjcH

Vector

autor

E-nform

udostępnij

Czytaj także

aKADEMIA-e-NFORM-sHORTS-NA-STRONE-BANER
Komu-służy-osoba-przyjmująca-zgłoszenia-od-sygnalistów
5-powodów,-dla-których-warto-wdrożyć-system-zgłaszania-naruszeń-(system-whistleblowingowy)-przed-uchwaleniem-ustawy-o-ochronie-sygnalistów
E-nform_ustawa-sygnaliści_2024

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top