Ochrona sygnalistów okiem OECD.

16 czerwca, 2020

blog:

Ochrona sygnalistów okiem OECD.

Według międzynarodowej organizacji OECD, zachęcanie pracowników do zgłaszania nadużyć i ich ochrona ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania korupcji zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Pracownicy zazwyczaj jako pierwsi rozpoznają wykroczenia w miejscu pracy. Umożliwienie im sygnalizowania bez strachu przed represjami może pomóc organizacji zarówno wykrywać, jak i zapobiegać nieprawidłowościom. W sektorze publicznym ochrona sygnalistów może ułatwić wykrywanie m.in. biernego łapownictwa, niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, marnotrawstwa, oszustw, natomiast w sektorze prywatnym – pomaga w identyfikowaniu przez organy przypadków czynnego łapownictwa i innych działań korupcyjnych popełnianych przez pracowników firm, a także pomaga organizacjom zapobiegać i wykrywać nieprawidłowości w transakcjach handlowych. Co więcej, ochrona osób zgłaszających ma wpływ na ochronę interesu publicznego i promowania kultury organizacyjnej, opartej na odpowiedzialności i uczciwości.

Bez wątpienia, w kwestii ochrony interesów publicznych i prywatnych priorytetem są solidne i kompleksowe ramy ochrony sygnalistów, z jasno określonymi zasadami i procedurami zgłaszania podejrzeń niewłaściwego postępowania.

Vector

autor

Rafał Hryniewicz

Prezes zarządu E-nform Sp. z o.o.

udostępnij

Czytaj także

E-nform_blog_KE
Bez-nazwy-1
dyrektywa sygnaliści
E-nform_blog_System-dla-sygnalistów-jako-niezbędny-element-kontroli-zarządczej — kopia

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top