• e-nform
  • Z jaką datą należy wdrożyć wewnętrzne procedury zgłaszania naruszeń? Ustawa swoje, a ministerstwo swoje.

Z jaką datą należy wdrożyć wewnętrzne procedury zgłaszania naruszeń? Ustawa swoje, a ministerstwo swoje.

8 sierpnia, 2024

blog:

Z jaką datą należy wdrożyć wewnętrzne procedury zgłaszania naruszeń? Ustawa swoje, a ministerstwo swoje.

🔥 Po uchwaleniu i opublikowaniu w dzienniku urzędowym ustawy o ochronie sygnalistów (dalej także jako ustawa), dla zdecydowanej większości podmiotów było oczywiste, że pozostały trzy miesiące na dostosowanie się do nowych wymogów prawa w zakresie ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszeń. Taki okres vacatio legis wynika bezpośrednio z art. 64 ustawy.

Jak się okazało, to nie jest takie oczywiste dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej…

👉 6 sierpnia br. Dziennik Gazeta Prawna opublikował na swoich łamach „Stanowisko MRPiPS dla DGP w sprawie ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych”. W niniejszym dokumencie ministerstwo wyraża opinię, że podmioty prawne zatrudniające co najmniej 50 osób powinny ustanowić procedurę zgłoszeń wewnętrznych najpóźniej 1 stycznia 2025 r. Według ministerstwa wynika to z treści art. 23 ust. 1 ustawy, który wskazuje na daty (1 stycznia lub 1 lipca danego roku), w których podmiot może zweryfikować czy jego poziom zatrudnienia przekracza liczbę 50 osób.

To dość kuriozalne stanowisko, biorąc pod uwagę fakt, że ustawa wskazuje konkretny termin jej wejścia w życie i nie przewiduje żadnych okresów dostosowawczych. Co więcej, od 25 września będą obowiązywały przepisy o ochronie sygnalistów, w tym umożliwiające zgłaszanie naruszeń, także przez osoby świadczące pracę także na rzecz mniejszych podmiotów. Czyżby to wszystko miałoby się odbywać bez wewnętrznych procedur, tym bardziej w podmiotach, które nie mają wątpliwości co do poziomu swojego zatrudnienia?

👉 W tym kontekście zauważalna jest niespójność w przepisach, które uniemożliwiają sygnalistom przez kolejne trzy miesiące dokonywanie zgłoszeń zewnętrznych (organy publiczne mają 6-miesięczne vacatio legis).

Stanowisko ministerstwa wywołało żywe dyskusje w środowisku prawniczym, które jest podzielone w tym zakresie, choć wydaje się, że jednak przeważają twierdzenia wskazujące na 25 września 2024 r. jako dzień, w którym procedury zgłoszeń wewnętrznych powinny być już ustanowione.

A jak w tym chaosie, potęgowanym przez niespójne i nieprecyzyjne prawo oraz nierzadko przeciwstawne stanowiska prawne mają odnaleźć się podmioty obowiązane? 🤔😤

Vector

autor

E-nform

udostępnij

Czytaj także

e-nform_ilość koordynatorów
E-nform_blog_sygnalista-policjant-NYPD
E-nform_blog_Bezpieczne-i-efektywne-systemy-Whistleblowingu-w-przedsiębiorstwach — kopia
E-nform_blog_System-dla-sygnalistów-–-najtrudniej-jest-zacząć — kopia

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top