• e-nform
  • Zapraszamy do udziału w szkoleniu organizowanym orzez Rrzeczpospolitą “System zgłaszania naruszenia prawa w firmie.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu organizowanym orzez Rrzeczpospolitą “System zgłaszania naruszenia prawa w firmie.

25 stycznia, 2022

news:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu organizowanym orzez Rrzeczpospolitą “System zgłaszania naruszenia prawa w firmie.

Nowe obowiązki pracodawcy wynikające z ustawy o ochronie sygnalistów.” Prezes zarządu E-nform Rafał Hryniewicz podzieli się swoją wiedzą z uczestnikami szkolenia.

Unijna dyrektywa o sygnalistach, która powinna zostać implementowana do piątku 17 grudnia 2021 r., nie doczekała się odpowiedniej ustawy. Zwykle brak implementacji dyrektywy zawiesza jej stosowanie, ale nie w tym przypadku. Dla przedsiębiorców stosowanie dyrektywy o sygnalistach bez polskiej ustawy wdrażającej będzie niemałym wyzwaniem.

Dyrektywa o sygnalistach nakłada szereg nowych obowiązków oraz procedur, które muszę spełnić firmy i instytucje. Podczas szkolenia omówione zostaną praktyczne aspekty jej wdrożenia w firmie, ze szczególnym uwzględnieniem powiązanej tematyki prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, których wszczęcie jest wynikiem informacji pozyskanej od sygnalisty. Celem szkolenia jest także wskazanie na konsekwencje wynikające z braku wdrożenia stosowanych regulacji w przedsiębiorstwie.

W programie m.in.:

ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa – założeń ustawy (m.in. zakres obowiązywania, zakaz działań odwetowych) pod kątem wyzwań, jakie mogą się pojawić przy wdrażaniu w organizacji systemu informowania o nieprawidłowościach.

praktyczne aspekty wdrażania wewnętrznego systemu zgłaszania nieprawidłowości – jak wdrożyć w organizacji system informowania o nieprawidłowościach, na co należy zwrócić uwagę budując i wdrażając ten system. W jaki sposób zapewnić ochronę sygnaliście, na jakim etapie współpracować z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników.

prowadzenie wewnętrznych postępowań wyjaśniających – aspekty organizacyjne prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, analiza poszczególnych etapów postępowania wyjaśniającego, zakończenie postępowania wyjaśniającego, prowadzenie rejestru zgłoszeń wewnętrznych.

kanały zgłaszania informacji – jak funkcjonują oraz jakie środki są stosowane w celu ochrony sygnalistów.

Podczas szkolenia prowadzący w praktyczny i kompleksowy sposób odpowiedzą na pytania:
• Jak mam przygotować się na zmiany?
• Czy muszę wprowadzić system ochrony sygnalisty? Kiedy?
• Jak mam wdrożyć postanowienia Dyrektywy krok po kroku?
• Co mi grozi jeżeli tego nie zrobić?
• O czym muszę pamiętać, aby nie narazić się na odpowiedzialność?
• Jak mam wyeliminować działania odwetowe?
• Jakie czynniki wpływają na skuteczność wewnątrz firmowych kanałów do zgłaszania naruszeń prawa?
• Jak powinien wyglądać przebieg wewnętrznego postępowania wyjaśniającego?

Vector

autor

Jakub Puławski

udostępnij

Czytaj także

aKADEMIA-e-NFORM-sHORTS-NA-STRONE-BANER
aKADEMIA-e-NFORM-sHORTS-NA-STRONE-BANER
Komu-służy-osoba-przyjmująca-zgłoszenia-od-sygnalistów
5-powodów,-dla-których-warto-wdrożyć-system-zgłaszania-naruszeń-(system-whistleblowingowy)-przed-uchwaleniem-ustawy-o-ochronie-sygnalistów

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top