• e-nform
  •  Zapraszamy na webinar „Ochrona sygnalistów – przepisy kontra praktyka” | 17 kwietnia godzina 11:00

 Zapraszamy na webinar „Ochrona sygnalistów – przepisy kontra praktyka” | 17 kwietnia godzina 11:00

15 kwietnia, 2024

news:

 Zapraszamy na webinar „Ochrona sygnalistów – przepisy kontra praktyka” | 17 kwietnia godzina 11:00

🔥 W najbliższych miesiącach wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego będzie musiało zmierzyć się z wyzwaniem w postaci wdrożenia systemu zgłaszania naruszeń. 2 kwietnia 2024 r., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kolejnym krokiem powinno być przekazanie projektu do Sejmu.

Uwzględniając fakt, że Dyrektywa UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii została podpisania 23.10.2019 r., a Polska na dzień przyjęcia przez RM projektu ustawy miała opóźnienie w transpozycji dyrektywy ponad dwa lata, można byłoby założyć, że przepisy są dopracowane w każdym aspekcie i nie budzą żadnych wątpliwości.

Czy tak jest rzeczywiście?

Niestety nie!

👉 Prawie 4 i pół roku od momentu podpisania Dyrektywy UE dalej jest dość sporo wątpliwości, i gdyby nie zaangażowanie organizacji społecznych na ostatnim etapie projektowania projektu na etapie rządowym, tych wątpliwości byłoby jeszcze więcej. Co więcej, nie dość, że projektowane przepisy nie są w różnych aspektach precyzyjne, to także nie odnoszą się do wszystkich aspektów kluczowych z punktu widzenia skuteczności systemu whistleblowingowego.

Taki stan rzeczy z pewnością nie ułatwia wielu podmiotom podjęcia decyzji o przystąpieniu do wdrożenia systemu przed uchwaleniem ustawy, a wdrażanie tego procesu w okresie vacatio legis (planowane 3 miesiące) może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

📢 W związku z tym postanowiliśmy zorganizować spotkanie z kilkoma ekspertami i ekspertkami od #whistleblowing i porozmawiać nie o tym co jasno wynika z przepisów projektowanej ustawy, ale o tym co budzi największe wątpliwości pod względem praktycznym i o tym czego nie ma w ustawie, a co trzeba uwzględnić przy wdrażaniu skutecznego systemu zgłaszania naruszeń. 

📅 Już 17 kwietnia 2024 r. o godzinie 11:00 w trakcie webinaru online CEO e-nform Rafał Hryniewicz poprowadzi dyskusję z naszymi wyjątkowymi gośćmi-ekspertami:

1. Angelika Ciastek – Zyska

2. Anna Wojciechowska

3. Paweł Sawicki

4. Grzegorz Makowski, dr hab., prof. SGH

Serdecznie zapraszamy do rejestracji: https://enform.clickmeeting.com/ochrona-sygnalistow-przepisy-kontra-praktyka/register

Vector

autor

E-nform

udostępnij

Czytaj także

aKADEMIA-e-NFORM-sHORTS-NA-STRONE-BANER
aKADEMIA-e-NFORM-sHORTS-NA-STRONE-BANER
5-powodów,-dla-których-warto-wdrożyć-system-zgłaszania-naruszeń-(system-whistleblowingowy)-przed-uchwaleniem-ustawy-o-ochronie-sygnalistów
E-nform_ustawa-sygnaliści_2024

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top