• e-nform
  • KE straciła cierpliwość do 8 państw, w tym Polski, które do tej pory nie zaimplementowały wymogów dyrektywy ws. Ochrony sygnalistów. Kalendarium wydarzeń.

KE straciła cierpliwość do 8 państw, w tym Polski, które do tej pory nie zaimplementowały wymogów dyrektywy ws. Ochrony sygnalistów. Kalendarium wydarzeń.

16 lutego, 2023

blog:

KE straciła cierpliwość do 8 państw, w tym Polski, które do tej pory nie zaimplementowały wymogów dyrektywy ws. Ochrony sygnalistów. Kalendarium wydarzeń.

📢 15 lutego 2023 roku Komisja Europejska (KE) poinformowała o podjęciu decyzji o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) sprawy przeciwko 8 państwom, w tym Polski, w związku z brakiem transpozycji do prawa krajowego dyrektywy w sprawie ochrony sygnalistów.

Decyzja KE wynika z braku akceptacji odpowiedzi ośmiu państw na uzasadnione opinie Komisji w związku z niedopełnieniem obowiązku zgłoszenia środków w pełni transponujących dyrektywę. Poza Polską przed TSUE mogą trafić także Czechy, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Włochy, Luksemburg i Węgry.

👉 Fakt, że prawie 30% państw UE już od ponad roku nie wypełnia wymogów dyrektywy, która ma na celu sprawniejsze ujawnianie naruszeń prawa i ochronę osób, które te naruszenia zgłaszają, nie napawa optymizmem. Powstaje także pytanie, jak będzie wyglądała egzekucja ustanowionego w tym zakresie prawa w krajach członkowskich.

Poniżej przedstawiamy krótki harmonogram wydarzeń związanych z pracami nad implementacją dyrektywy przez Polskę.

🔹 23.04. 2018 r. – Komisja przedstawiła pakiet inicjatyw, w tym wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
🔹 23.10.2019 r. – przyjęcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej Dyrektywa ws. sygnalistów lub Dyrektywa).
🔹 16.12.2019 r. – wejście w życie Dyrektywy ws. sygnalistów.
🔹 14.10.2021 r. – projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
🔥 17.12.2021 r. – termin transpozycji Dyrektywy ws. sygnalistów do porządku prawnego krajów członkowskich. Wymogi Dyrektywy obejmują podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 250 osób oraz wszystkie podmioty publiczne, chyba że państwo członkowskie zastosuje wyłączenia dopuszczone przez Dyrektywę.
🔹 styczeń 2022 r. – skierowanie przez KE do 24 państw członkowskich, w tym Polski, wezwania do usunięcia uchybienia w związku z niepełną transpozycją lub brakiem informacji dla Komisji o środkach transpozycji przed upływem terminu.
🔹 6.04.2022 r. – projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
🔹 4.07.2022 r. – projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
🔹 lipiec 2022 r. – przesłanie przez KE do 15 państw członkowskich uzasadnionych opinii w związku z niedopełnieniem obowiązku zgłoszenia środków w pełni transponujących dyrektywę.
🔹 22.07.2022 r. – projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
🔹 13.12.2022 r. – projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
🔹 5.01.2023 r. – projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
🔥 17.12.2023 r. – wymogi Dyrektywy obejmują podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50 osób.

Spodobał Ci się ten artykuł? Odkryj więcej na naszym blogu: https://enform.pl/e-nform/blog/

Jeśli temat sygnalistów nie jest Ci obcy i szukasz systemu dla swojego przedsiębiorstwa. Sprawdź nasz system dla sygnalistów.

Vector

autor

E-nform

udostępnij

Czytaj także

E-nform_skuteczny-system-dla-sygnalsitów
RAPORT-ACFE
na-blog-PCBC_HISTORIE
5-powodów,-dla-których-warto-wdrożyć-system-zgłaszania-naruszeń-(system-whistleblowingowy)-przed-uchwaleniem-ustawy-o-ochronie-sygnalistów

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top