• e-nform
  • System dla sygnalistów – najtrudniej jest zacząć.

System dla sygnalistów – najtrudniej jest zacząć.

12 czerwca, 2021

blog:

System dla sygnalistów – najtrudniej jest zacząć.

Gdy rozmawiam z osobami, które rozważają wdrożenie linii dla sygnalistów w swojej firmie, często powraca to samo pytanie: „Co jest najtrudniejszą rzeczą w całym procesie wdrożenia?”

Moja odpowiedź jest zawsze taka sama: Najtrudniej jest zacząć i zmienić swoje postrzeganie całego procesu zgłaszania nieprawidłowości i zarządzania nimi.

Osoby decyzyjne często nie wiedzą jakie korzyści płyną ze skutecznego systemu dla sygnalistów i dlaczego nie należy o tym myśleć jak o kolejnym zbędnym obowiązku narzuconym z zewnątrz.

W ostatnim czasie pojawiło się dużo publikacji na temat sygnalistów – głównie za sprawą zbliżającego się terminu implementacji Dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii (zwanej potocznie Dyrektywą o sygnalistach), ale jest to nadal obszar w dużej mierze nieznany spółkom i kadrze zarządzającej.

A rzeczy nieznane wydają się być trudne, męczące, niepotrzebne…

Sytuacja zmienia się diametralnie wraz ze wzrostem wiedzy i świadomości na temat narzędzi do zgłaszania nieprawidłowości. Zarząd zaczyna dostrzegać różne możliwości wykorzystania takich kanałów (bo nie mówimy tylko o zgłaszaniu nieprawidłowości, ale też np. propozycji usprawnień) i widzi, że takiego narzędzia naprawdę brakowało.

Dzięki świadomości osób decyzyjnych linia dla sygnalistów nie będzie kolejnym narzędziem, kolejną procedurą „na półkę”, ale realnym wsparciem pozytywnej zmiany w funkcjonowaniu spółki.

Vector

autor

E-nform

udostępnij

Czytaj także

E-nform_skuteczny-system-dla-sygnalsitów
RAPORT-ACFE
na-blog-PCBC_HISTORIE
5-powodów,-dla-których-warto-wdrożyć-system-zgłaszania-naruszeń-(system-whistleblowingowy)-przed-uchwaleniem-ustawy-o-ochronie-sygnalistów

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top