• e-nform
  • System dla sygnalistów – najważniejsi są ludzie.

System dla sygnalistów – najważniejsi są ludzie.

5 stycznia, 2021

blog:

System dla sygnalistów – najważniejsi są ludzie.

Zaangażowanie zarówno kierownictwa jak i pracowników jest ważne. Tak samo ważne są kanał lub kanały zgłoszeniowe oraz właściwe procedury.
Ale tak naprawdę #NajważniejsiSąLudzie.

Możemy mieć super procedury, kanały zgłoszeniowe zapewniające anonimowość, poufność, bezpieczeństwo informacji i efektywne ich przetwarzanie. Ale bez odpowiednich ludzi do przyjmowania zgłoszeń lub podejmowania działań następczych system nie ma prawa działać. Osoby obsługujące system muszą być niezależne, wiarygodne, kompetentne, obiektywne i rzetelne oraz cieszące się zaufaniem. Muszą mieć odpowiednie uprawnienia i zasoby.
Powinny w szczególności:
1) chronić sygnalistów, w szczególności anonimowość lub poufność ich danych,
2) przestrzegać prawa osób, których dotyczy zgłoszenie,
3) posiadać wysokie umiejętności komunikacyjne,
4) umieć prowadzić działania następcze (m.in. ocenić prawdziwość zarzutów, przeprowadzić dochodzenie wewnętrzne/postępowanie wyjaśniające, zebrać materiał dowodowy, podjąć skuteczne działania w celu odzyskania środków lub zamknięcia postępowania).

Role i odpowiedzialności tych osób w systemie są kluczowe. Od ich cech, umiejętności i postępowania zależy skuteczność systemu dla sygnalistów.

Vector

autor

E-nform

udostępnij

Czytaj także

E-nform_skuteczny-system-dla-sygnalsitów
RAPORT-ACFE
na-blog-PCBC_HISTORIE
5-powodów,-dla-których-warto-wdrożyć-system-zgłaszania-naruszeń-(system-whistleblowingowy)-przed-uchwaleniem-ustawy-o-ochronie-sygnalistów

Dołącz do grona naszych profesjonalnych Partnerów

Przekonaj się jak e-nform whistleblowing system może zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność Twojej organizacji w osiąganiu jej celów!

Jeżeli masz pytania dotyczące naszego systemu lub naszych usług, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu!

Scroll to Top